Kako liječiti bolove u križima - nozi?
Mi Vam možemo pomoći
uzroci bolova u križima i/ili nozi mogu biti mnogobrojni. Budući se različite tegobe mogu manifestirati istim znakovima, potreban je detaljen klinički pregled i precizna dijagnostika RTG i/ili magnetskom rezonancijom. Bolovi koji su uzrokovani pritiskom diska na živce u križima najčešće se manifestiraju kao bolovi u nogama (išijas).
Osim u izuzetno rjetkim situacijama koje se rješavaju operativno, većina tegoba će proći na konzervativnu terapiju, lijekovima protiv bolova, fizikalnom terapijom (uzv, laser, dekompresija, vježbe). U slučaju neuspjeha konzervativnog liječenja pristupa se liječenju tzv. miniamalno invazivnim dijagnostičkim i terapijskim procedurama. Nakon što se na magnetskoj rezonanciji nađe mogući uzrok bolova (može ih biti više), u lokalnoj anesteziji, dugačkim tankim iglama, pod kontrolom RTG aparata uz kontrast, aplicira se kratkotrajni lokalni anestetik u najvjerojatnije mjesto koje izaziva bol. Ako nakon davanja bolovi prođu, potvrdili smo mjesto uzroka bolova. Kroz istu iglu može se dati dugodjelujući protuupalni lijek, anestetik ili drugi lijek tj. pripravak. Bolesnik može odmah ići kući. Prednost takvog davanja lijeka je preciznost mjesta na kojem lijek djeluje. Davanjem takvih lijekova na uobičajene načine, kroz usta, u venu ili mišić, lijek cirkulira cijelim tijekom i u manjoj koncentraciji dolazi na bolno mjesto. Pri tome ne izgubiti iz vida i nuspojave takvih lijekova. Ako ni takvim procedurama nismo ublažili tegobe pristupa se operacijskom liječenju. U slučaju tzv. hernije diska unutarnji dio diska (naročita hrskavica između dva kralješka) pomakne se iz svog ležišta i pritišće kralješničnu moždinu i/ili živce) potrebno je izvaditi disk. Umjesto njega postavlja se metalni implantat (tzv. engl.cage) čija je funkcija da drži razmak između kralješaka. Moguće je postaviti i endoprotezu diska koja osim potporne funkcije zadržava i mogućnost pomicanja među kralješcima kao i zdravi disk. U slučaju oštećenja više diskova i pripadajućih malih zglobova, te posljedične nestabinosti, potrebno je učvrstiti kralješnicu metalnim implantatima. Time se žrtvuje dio pokretljivosti a dobije se bezbolnost.
Gotovo svi ljudi će barem jednom u životu imati bolove u križima i potražiti pomoć liječnika. Nasreću većina tih bolova proći se bez liječenja ili nakon fizikalne terapije uz lijekove protiv bolova. Uobičajeni hodogram pri pojavi bolova je slijedeći. U slučaju da bolesnik pri pregledu nema tzv. red flags (crvene zastavice tj. znakove uzbune) npr. iznenadno nastala mišićna slabost u nogama, nemogućnost kontroliranja stolice i mokrenja, prethodno liječena maligna, bolest, akutna ozljeda, visoka temperatura itd. liječenje se započinje kratkotrajnim mirovanjem (par dana) i lijekovima protiv bolova, te eventualno fizikanom terapijom. U slučaju da nema pogoršanja tegoba, većina će proći kroz 6 tjedana. Ako nakon tog vremena bolesnik i dalje ima tegobe potrebno je snimiti križa magnetskom reozonacijom. Analizom snimki uočit će se eventualni uzrok tegoba, a o subjektivnim tegobama bolesnika procjeniti hitnost i vrsta liječenja. Nakon toga potrebno je minimalnoinvaizivnim (MI) dijagnostičkim procedurama precizno utvrditi mjesto bolova (može ih biti više) i onda MI terapijskim pocedurama liječiti. U slučaju neuspjeha takvog liječenja, ako je npr. uzrok bolova hernija diska, u lokalnoj anesteziji, upotrebom endoskopa i posebnih instumenata moguće je odstraniti disk. Bolesnik isti dan ide kući. Ponekad se radi o većem području koje je uzrok bolova pa se klasičnom operacijom riješi problem. Danas postoji mogućnost više različitih minimalno invazivnih operacijskih pristupa kao i klasičnih otvorenih operacija.
Ponekad bolesnik osjeća bolove u nogama nakon određenog broja metara prijeđenog puta. Primjećuje da se tzv. hodna pruga skraćuje. U srednoj i strarijoj životnoj dobi radi se o tzv. spinalnoj stenozi. Živci u križima pritisnuti su od ostataka oštećenog diska i izraslina okolnih kostiju osteofita ( koštane ostruge) te zadebljalih tj. povećanih artrotično promjenjenih malih zglobova kralješnice. Vremenom dolazi do suženja kralješničnog kanala. Operacijom se moraju odstraniti svi elementi koji pritišću živce. Ponekad se pri takvom zahvatu odstrane i veći djelovi zglobova te oni postanu nestabilni. Takve kralješke potrebno je stabilizirati upotrebom vijaka i posebnih šina koje povezuju vijke.
oštećenje diska L5S1 u dnu snimke
disk je promijenio boju - crni disk - označava puknuće ovojnice diska
normalan disk lumbalne kralješnice