Kako liječiti bolove u laktu?
Mi Vam možemo pomoći
javlja se kod bolesnika pri jakom fizičkom opterećenju. Bolesnik osjeti jaku bol, primjećuje slabost mišića pri pregibanju lakta, te oteklinu i krvni podljev po koži. Često su to sportaši ili fizički radnici. Bolesnici prije ozljede najčešće nemaju nikakvih tegoba. Pa ipak tijekom operacije kojom se puknuta tetiva ponovno pričvršćuje na svoje hvatište za kost na podlaktici, vidljivo je kronično oštećenje tetive na podlozi koje dolazi do potpunog puknuća.
je kronična upala u laktu hvatišta zajedničkih tetiva mišića pregibača ručnog zgloba. Danas radi upotrebe modernih reketa i usavršene tehnike igre, tenisači više ne oboljevaju od ove bolesti.
Ali zato svi koji upotrebljavaju ponavljajuće kretnje protiv otpora tipa upotrebe izvijača, kista kod bojanja, pod rizikom su dobivanja ove bolesti. Zajedničko hvatište tih tetiva slabo je prokrvljeno tako da mikro ošećenja nastala kod aktivnosti često ne budu brzo sanirana tzv. upalna faza.
U slučaju kašnjenja adekvatnog liječenja nastaje tzv. degeneracija, kada tetiva bude zamijenjena ožiljkom u kojem se nalaze živci. Istezanje ili skvrčavanje mišića izaziva jaku bol u laktu. U početku liječenje može biti konzerativno, dugodjelujućim lijekovima protiv upale i bolova, često kombinacija lijekova i injekcija. Koriste se ortopedska pomagala - ortoze i fizikalna terapija. Dok u slučaju neuspjeha te terapije, bol se jedino može otkloniti operacijom kojom se bolesni dio tetive odstrani, a ostatak zdrave tetive pomoću posebnog sidra učvrsti u kost.
je oštro ograničeno područje kosti ispod zglobne hrskavice koje je ostalo bez cirkulacije.
Žive stanice koje sačinjavaju kosti nestaju, a ostaje samo mineralna struktura kosti. Bez živih stanica kost postaje premekana da bi nosila opterećenje. Ovisno o stupnju bolesti (procijena analziom snimki magnetskom rezonancijom), liječenje može biti konzervativno, fizikalna terapije. Kroz određeno vrijeme cirkulacija i žive stanice u kosti se obnove i dolazi do izliječenja. U slučaju višeg stupnja bolesti oštećena kost se počinje odvajati od zdrave. U tom slučaju moguće je artroskopskom operacijom očistiti ležište kosti od ožiljka, tehnikom bušenja rupa u kosti dovesti novu cirkulaciju te posebnim bioresorptivnim čavlićima pričvrstiti bolesnu kosti i njenu hrskavicu za zdravu kost. U završnoj fazi dolazi i do oštećenja zglobne hrskavice, te se kost i hrskavica kao čep mogu izmaknuti iz ležišta i postati slobodno zglobno tijelo. Tada je potrebno odstraniti slobodno zglobno tijelo, a u ležištu gdje je prije bilo učini se bušenje kosti tzv. mikrofrakture. Na taj način koštana srž iz okolne kosti ispuni ležište, i vremenom se pretvori u ožiljak koji na izgled podsjeća na zdravu hrskavicu. Po sastavu je kombinacija hrskavice i ožiljka.
je operacijska tehnika kojom čistimo oštećenja kosti i hrskavice dok još nije u potpunosti nestala.
koristimo kada dijelovi kosti i/ili hrskavice slobodno plutaju po zglobu te prijeti opasnost daljnjeg oštećivanja hrskavice.
su tehnika bušenja kosti ispod hrsavice kojom se nastoji doći u kontakt s koštanom srži. Srž ispuni defekt kosti ili hrskavice te vremenom postane ožiljak sličnog izgleda kao zglobna hrskavica.
U slučaju da se prijelom glavice radijusa ne može uspješno izliječiti konzervativno imobilizacijom ili osteosintezom (operacijom kojom ulomke kosti spajamo pločicom i vijcima) moguće je u potpunosti zamijeniti oštećeni dio kosti endoprotezom. Glavica radiusa bitna je ne samo za funkciju lakta već i šake. Znači nesanirani prijelom u laktu može dovesti do ozbilnog poremećaja funkcije šake.